New wagon-type in Poland for non-craneable trailers 22/03/21

< Back to list

Source: https://intermodalnews.pl/2021/03/22/rewag-planuje-produkcje-innowacyjnych-wagonow-intermodalnych/

Rewag planuje produkcję innowacyjnych wagonów intermodalnych

 

 

Rewag zaprezentował projekt nowego typu wagonów z obrotową niskopodłogową platformą do przewozu naczep samochodowych. System Equos będzie można wykorzystywać też do przewozu ciężkich pojazdów wojskowych i innego typu pojazdów bez konieczności stosowania dźwigów.

Rewagfot. Rewag

— System Equos opierać się będzie na obrotowej platformie, na którą z boku wagonu może podjechać tir, zostawić naczepę, a następnie ciągnik siodłowy może odjechać. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie trzeba specjalnie dostosowywać do tych wagonów terminalu, tak jak to ma miejsce w przypadku innych technologicznie rozwiązań. Equos może być stosowany na niemal każdej platformie. Czas załadunku kilkudziesięciu naczep na pociąg wynosi pół godziny. W tej chwili trwają prace nad doskonaleniem projektu — powiedział Arkadiusz Nagięć, dyrektor zarządzający Equo SA, właściciela marki Rewag.

W najbliższych latach przewozy kombinowane będą w Polsce się rozwijać, a to oznacza, że przewoźnicy będą kupować tabor, co skłania do inwestycji.

— Planujemy uruchomienie nowego zakładu produkcji wagonów, gdyż widzimy spory potencjał rynku. Transport intermodalny według wszelkich prognoz będzie się rozwijał więc w następnych latach przewoźnicy będą rozbudowywać tabor. Rocznie potrzeba będzie kilka tysięcy wagonów platform — przekonuje Nagięć.

Perspektywiczny rynek

 

W ostatnim roku duże zamówienia na tabor intermodalny zgłaszały firmy uczestniczące w programie unijnym prowadzonym przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych. W niektórych przypadkach przewoźnicy mieli problem z znalezieniem dostawcy.

— Pewna grupa producentów, która ma w Polsce zakłady nie uczestniczy w zamówieniach organizowanych przez polskich przewoźników. Zdarzały się sytuacje, w których przewoźnicy dostali dotacje na zakup wagonów, a nie mieli od kogo ich kupić. Dlatego widać było w ostatnich latach, że jest potrzeba zwiększenia produkcji takiego taboru i stąd nasza decyzja o inwestycji. Branża intermodalna wszystkich zaskoczyła w czasie pandemii dużym wzrostem przewozów i zamówień na tabor. Jednak wiele firm nie przygotowało się do tego i nie miało gotowego produktu w postaci dopuszczonego do ruchu pojazdu — zauważa Nagięć.

Rewag jest również gotów współpracować z przewoźnikami zainteresowanymi dzierżawą wagonów. Taka forma pozyskania taboru jest coraz bardziej popularna wśród przedsiębiorstw z branży kolejowej.

—Mamy o tyle komfortową sytuację, że tuż po podpisaniu umowy możemy od razu zacząć produkować tabor. Z biznesowego punktu widzenia jest to bezpieczniejsze niż poszukiwanie zewnętrznego producenta. Jeśli chodzi natomiast o usługi serwisowe to spółka nie planuje brać udziału w zamówieniach na serwis pojazdów obcych – będziemy serwisować jedynie tabor naszej produkcji. Świadczenie takich usług dla przewoźników dysponujących taborem innych producentów jest po prostu nieopłacalne — podsumował Nagięć.   

Zobacz także: Tiry na torach, czyli różne podejścia do przewozu naczep samochodowych koleją

Top